Doç. Dr Kadir ÖZDAMARLAR

Yazar

(♥ KAYSERİ LİSESİ'nde okudu... ★★★★★)
 


EDEBİYAT ALEMİMİZDE ÖLÜMLER! 

Recaizade Mahmut Ekrem ile Halit Ziya Uşaklıgil’in çocuklarından bazıları erken yaşta ölmüşlerdi .Bir yazımda  bu  beklenmeyen ölümleri karşısında  çaresizliklerini , bazen şiir olarak, bazen hatırat olarak anlatılardan  faydalanarak  anlatmaya çalışmıştım.

Konuya devamda fayda görüyorum.

Türk edebiyatının şöhretli ismi Namık Kemal ile Racaizade Mahmut Ekrem’in arası çok iyi olmuştur.Namık Kemal doğan oğluna,  dostu R.M.Ekrem’inEkrem adını vermişti.O kadar çok severdi.  Ekrem doğduğunda Recaizade Mahmut Ekrem , üstadı Namık Kemal’den doğan oğlu adına bir kıta yazmasını istedi.O da  aynı yıl doğan N.Kemal’in torunu Muvaffak ( Menemencioğlu) için yazacaktı.

Evlerden ölüm eksik olmuyordu !

Ekrem’in oğlu  Cezmi (N.Kemal’in Cezmi adlı romanından almıştı).Cezmi müzik öğretmenine aşıktı.Aşkına karşılık bulamamıştı. Sonunda tabancasını kafasına dayayıp intihar etmişti.

Bu aile için bir yıkım olmuştu. Acaba Namık Kemal :

Olmaz ilaç sine-i sad pareme

Çare bulunmaz

Ölüm sanki Recaizade’nin  baş misafiri olmuştu.

Evlat acısı çeken bir sanatçımız da Tevfik Fikret’tir. Acılı günlerinde R.Mahmut Ekrem’e en çok teselli verenlerden biri de Halit Ziya Uşaklıgil yanında Tevfik Fikret’tir.İşin acı yanı T.Fikret de  evlat acısı çekenlerdendir. Haluk’un  enterasan ve ibretli  din değiştirme hikayesi meşhurdur.

Haluk Fikret için model bir gençlikti.”Haluk’un Amentüsü”  çağdaş gençliğin manifestosu idi.Fakat Haluk 18 yaşında okumaya gittiği yurt dışında  din değiştirdi ve Hristiyan oldu.O kadar  çok tepki aldı ki ne babasının  cenazesine , ne mezarına ne de yurduna gelebildi! Bu sebebleT.Fikret de evlat acısı çeken babalardan biri oldu.

Konu konuyu açıyor….

R.Mahmut  Ekrem’e çevresinde teselli veren ,destek veren Halit Ziya, T.Fikret yanında bir kişi daha vardı:Şairİsmail Safa .Araştırıyoruz ki İsmail Safa R.M.Ekremin oğlu Nijat Ekrem ile kardeşi Ercümet Ekrem’in yazı hocasıdır.İki öğrencisini de çok sevdiğini öğreniyoruz.

Nijat’ın ölümünden bir yıl önce İsmail Safa’nın oğlu Peyami Safa doğmuştu.(!899)Bu ismi, İsmail Safa Sivas’ta sürgünde iken Tevfik Fikret koymuştu. Babası Sivas’ta vefat ettiğinde Peyami Safa  iki yaşında idi ve babasının arkadaşları tarafından  yetiştirilmişti.Kendisi de yıllar sonra evlat acısı yaşayacaktı.

Peyami Safa biricik oğlu Merve Safa ,askerdeyken hastalandı, kurtulamadı ve vefat etti.Merve ve Safa ;Mekke’de iki kutsal  tepenin adıdır.”Kutsalını” kaybeden Peyami Safa ,oğlunun ölümünden üç buçuk ay sonra hayata veda etti .!