Haydar HABİBOĞLU (AHISKALI)

Erciyes Üniversitesi Tarih Bölümü öğrencisi
YazarAHISKA  TÜRKLERİ Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde buluştu!

 Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluğu (YTB)’nin destekleri ile  Ahıska Türkleri Ahıska Sürgün ve soykırımının 75 yılı anma töreni Cumhurbaşkanımız Sn.  Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın da teşrifleri ile milletin evinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

  Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan anma programı Ankara Türk Halk Müziği Korosunun AHISKA EZGİLERİ’ den oluşan müzikleri seslendirmeleri ile devam etti ardından açılış konuşmalarına geçildi.

 İlk olarak Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Ziyatdin KASSANOV programın açılış konuşmasını yaptı. KASSANOV konuşmalarına Cumhurbaşkanımıza bugüne kadar AHISKA TÜRKLERİNE ve AHISKA DAVASINA vermiş olduğu desteklerden ötürü teşekkür ederek başladı ardından Ahıska Türklerinin çatı kuruluşu olan DATÜB’ ün kuruluş süreci ve kuruluştan bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalarından bahsetti bu çalışmaların hayata geçmesinde Türkiye Cumhuriyeti devletinin, bakanlıkların, STK’ nın ve Cumhurbaşkanlığımızın desteklerinin her zaman üst düzeyde olduğuna KASSANOV konuşmasında vurgu yaptı. Tüm bu desteklerden dolayı hem DATÜB hem de tüm AHISKA TÜRKLERİ’ nin her daim Türkiye Cumhuriyeti devletine ve Cumhurbaşkanımıza minnettar olduklarını belirtti. KASSANOV konuşmasına Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm TÜRK ve MÜSLÜMAN dünyası için büyük önem arz ettiğini vurgulayarak Şanlı Ay Yıldızlı bayrağımızın daima zirvelerde dalgalanması temennilerinde bulunarak tüm program katılımcılarına, protokole ve devlet erkanına teşekkür etti.

     DATÜB başkanın konuşmalarının ardından  DATÜB’ün girişimleri ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları YTB’nin maddi manevi destekleri ile AHISKA TÜRKLERİ’nin günümüzde yaşadıkları Azerbaycan Kazakistan Kırgızıstan da dede ve nenelerimize yapılan  ziyaretlerden alınan görüntüler ile hazırlanan  ‘’AHSIKA SÜRGÜNÜN CANLI TANIKLARI’’ belgesel filmi izletildi. Belgesel de 75 sene önce 14 Kasım 1944 Sürgününe canlı olarak şahit olan dedelerimizin nenelerimizin konuşmaları yer aldı ve filmi izleyen program katılımcıları gözyaşlarına hakim olamadı.

   Belgesel film gösteriminin ardından program Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluğu YTB başkanı Sn. Abdullah EREN beyefendinin protokol konuşmaları ile devam etti. Başkan EREN konuşmalarına tüm program katılımcıları, protokol ve Cumhurbaşkanını selamlayarak başladı ardından ise YTB olarak DATÜB ile birlikte bu güne kadar Ahıska Türkeleri için yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aktardı. 14 Kasım 1944 gecesi ansızın kapıları dövülerek Ana Vatanlarından Sürgüne gönderilen on binlerce Ahıska Türküne karşı yapılan bu hareketin vahşet dolu olduğunu belirterek Ahıska Türklerinin acılarını en kalbi duyguları ile paylaştıklarını ifade etti. Başkan EREN konuşmalarına teşekkür ederek son verdi.

   Ardından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

    Cumhurbaşkanı konuşmalarına Ahıska Türklerini ve tüm program katılımcılarını en kalbi duyguları ile selamlayarak başladı ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Ahıska Türklerinin Vatan mücadelesinde Türkiye Cumhuriyeti olarak her zaman destek verdiklerini ve bu desteğin de her zaman devam ettirileceğini belirtti 14 kasım tarihinde yaşanan Sürgünün Hocalı katliamından Bosna Katliamından hiçbir farkı olmadığını ve bu Sürgünün uluslararası platformlarda Avrupa Konseyinde duyurulması ve gereken çalışmaların yapılması için Devlet olarak tüm yardımların bu güne kadar yapıldığını ve bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Erdoğan Ahıska Türklerinin sorunlarını ve bu sorunlara yönelik çözümleri her zaman DATÜB başkanı Ziyatdin KASSANOV ile istişare ettiklerini ve yine de çözümler için KASSANOV ile sürekli istişare halinde olacaklarına vurgu yaptı.